6 istotnych wskazówek dotyczących wędrówek po górach z dziećmi

Czy próbowaliście kiedyś wybrać się na wędrówkę z dziećmi po górach i musieliście zawrócić po pięciu minutach, bo dziecko ciągle pytało Was „mamo, jak długo jeszcze?” albo „nudzi mi się”, „robię siku”, „jestem głodny”…? Co zrobić, aby dzieci były zainteresowane górskim szlakiem i nie nudziły się? Oto kilka istotnych wskazówek, jak wybrać się na wędrówkę z dziećmi po górach.

Nie mogę Cię zapewnić, że jest to magiczna formuła, dzięki której Twoje dziecko będzie mogło od teraz wspinać się na Everest, ale mogę Cię zapewnić, że dzięki tym wskazówkom będziesz mogła przynajmniej spędzić przyjemny dzień.

1. Zaplanuj odpowiednią trasę dla każdego dziecka, zgodnie z jego wiekiem i upodobaniami. Dziecko nie da rady przejść 20-kilometrowej wędrówki, jeśli do tej pory nigdy tego nie zrobiło. Na początku zawsze lepiej jest zacząć od trasy z niewielką ilością kilometrów i z konkretnym celem, takim jak wodospad, jaskinia, jezioro czy zobaczenie zwierzęcia w lesie.

Trasa nie musi być zbyt łatwa, bo to może być trochę nudne, nie musi też być tak trudna. Coś zabawnego, jak wspinaczka na skałę, przejście przez rzekę po kłodzie czy przejście przez jaskinię, wystarczy, by ich zmotywować. Polecamy trasy w Beskidzie śląskim i dostępne tam atrakcje dla dzieci. Przewodnik w linku: https://www.infobeskidy.pl/beskid-slaski-z-dzieckiem-gdzie-najlepsze-atrakcje

2. Zabierz dobre wyposażone. Najlepsza jest para butów turystycznych, które utrzymują ich stopy w miejscu, zapewniają im ciepło i zapobiegają przemoczeniu. Zimą nie należy nosić zbyt ciepłych ubrań, jeśli nie chcemy, by po pięciu minutach dzieci ściągały z siebie ubrania. Najlepszy jest system 3-warstwowy.

3. Każda osoba powinna mieć ze sobą własny plecak turystyczny, z wodą, przekąską, środkami opatrunkowymi i zorganizowany tak, aby można było włożyć ewentualne dodatkowe warstwy odzieży.

4. Być może najważniejsza rada ze wszystkich: weź przyjaciela, rodzeństwo, aby zapewnić sobie rozrywkę po drodze. To niemalże gwarancja udanego czasu.

5. Zaplanuj zabawę, w której to oni będą przewodnikami i oprowadzą Cię po górach. Można wyszukać informacje o tym, co jest dostępne na trasie i wydrukować mapę, aby dziecko mogło się bawić udając, że prowadzi nas po drodze.

6. Nie należy się spieszyć. Najważniejszy jest przyjemny spacer, nie jest konieczne dotarcie do końca trasy. Można zabrać ze sobą lupę, by oglądać robaki lub torby do zbierania owoców i liści.