Wakacje to czas wypoczynku i relaksu, na który niestety nie zawsze możemy zabrać naszego czworonożnego przyjaciela. W związku z tym powstaje pytanie, co zrobić z psem podczas urlopu? I co zrobić, aby nie była to dla niego przykra konieczność? Poniżej kilka wskazówek, które pomogą w dobraniu odpowiedniego miejsca dla psa.

Rodzina lub przyjaciele

To najlepsze rozwiązanie zarówno dla właściciela, jak i dla psa. Pupil zna tymczasowych opiekunów i prawdopodobnie zna ich dom, więc cały proces będzie łatwiejszy do przeprowadzenia. Dodatkowo właściciel pozostaje spokojny wiedząc, że pies znajduje się w dobrych rękach. Dodatkową zaletą jest brak lub niski koszt opieki, zazwyczaj zapłatą pozostaje niewielka kwota lub prezent przywieziony z wakacji.

Hotel dla psów

Może być dobrym rozwiązaniem, o ile prowadzony jest przez odpowiedzialnych ludzi. Przed wyborem hotelu dla zwierząt warto sprawdzić opinie w internecie i popytać znajomych czy znają jakieś miejsce warte polecenia. Dobrze jest również odwiedzić hotel i sprawdzić jakie warunki faktycznie tam panują. Gdzie psy śpią, ile mają miejsca oraz jak często chodzą na spacery to rzeczy, które koniecznie należy sprawdzić. Dobre hotele dla psów to doskonała opcja pozostawienia psa, u ludzi którzy znają się na zwierzętach. Często są to miejsca, które dbają o podopiecznych, zapewniając im dobre warunku, odpowiednią dawkę ruchu i zabawy. Ze względu na to, że w takim hoteliku dla psów przebywa zazwyczaj więcej osobników na raz, zwierzaki mają okazje do socjalizacji i wspólnej zabawy. Dodatkowo doświadczony właściciel hotelu potrafi wyłapać niepokojące objawy u psów i w razie potrzeby podać im leki zapisane przez lekarza weterynarii.

Nocleg nad morzem.

Petsitter

Petsitter, czyli opiekun dla psa to coraz popularniejsza opcja, która często bywa doskonałym rozwiązaniem. Doświadczony opiekun dla psa zapewni mu odpowiednią ilość ruchu, zabawy w domu i na świeżym powietrzu. Zazwyczaj opiekun potrafi również podać leki, co jest szczególnie ważne, jeśli psiak choruje. Dodatkową zaletą jest to, że zazwyczaj petsitter ma tylko jednego psa pod opieką, a więc może poświęcić mu dużo czasu, dzięki temu jest to świetna opcja również dla psów, które niezbyt dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Wybierając petsittera, warto poprosić o referencje lub poczytać opinie o nim, aby mieć pewność, że pies trafi do odpowiedniego człowieka.

Niezależnie od tego, jaką opcje się wybierze, należy pamiętać, że wraz z psiakiem powinniśmy tymczasowemu opiekunowi przekazać podstawowe akcesoria dla psa, które ułatwią pobyt psa w nowym miejscu. Niezbędna jest obroża, smycz i karma dla psa, gdyż jej zmiana w połączeniu ze stresem może być przyczyną problemów gastrycznych, równie ważne jest przekazanie książeczki zdrowia i danych kontaktowych do weterynarza. Warto również zawieźć legowisko dla psa, tak aby miał swoją znajomo pachnącą rzecz. Dobrym pomysłem są również przysmaki i zabawki dla psa, które uprzyjemnią pobyt pupila.