Ciekawe informacje na temat Warmii i Mazur – co warto wiedzieć o Krainie Tysiąca Jezior?
Mazury potocznie nazywane są Krainą Wielkich Jezior Mazurskich lub Krainą Tysiąca Jezior. Pierwsza nazwa nikogo nie dziwi, ale Kraina Tysiąca Jezior nieco zniekształca rzeczywistość, która istnieje w tym miejscu.
Mazury to obszar, w którym znajduje się bowiem około 2600 jezior. Jeziora w krainie Mazur wyróżniają się spośród innych akwenów w Polsce nie tylko licznością, ale swoimi wyjątkowymi tytułami. Największe jezioro w Polsce znajduje się właśnie na Mazurach. Tym jeziorem jest jezioro o nazwie Śniardwy i ma powierzchnię 113,8 km2. Kraj Wielkich Jezior jest także miejscem Jezioraka, najdłuższego jeziora w Polsce, które liczy sobie około 27,5 km długości.
W serwisie https://www.e-warmia.pl/ znajdziesz jeszcze więcej interesujących faktów z Warmii i Mazur.
Warmia i Mazury – historyczne perły
Warmia i Mazury bogate są w wiele innych intersujących miejsc, poza tymi, które cieszą się jedynie spektakularną scenerią. Dwa obiekty godne uwagi każdego pasjonata turystyki to okolice Grunwaldu oraz Wilczy Szaniec, twierdza Hitlera położona w środku lasu. Co ciekawe, aby ukryć kwaterę przywódcy, twórcy nadrobili mankamenty pozycji stojącej atrapami drzewek z rur. Aby uzyskać bardziej naturalny efekt, rura pokryta jest siatką przypominającą liść.
Piramidy kojarzą się głównie z Egiptem, ale spotyka się je także w Polsce. W miejscowości Rapa znajduje się rodzinny grób barona Friedricha von Fahrenheit. Wzorowana na egipskich piramidach ma około 16 metrów wysokości. Na temat polskich piramid narosło wiele wierzeń i legend. Niektórzy uważają, że piramida ma właściwości lecznicze, podczas gdy inni uważają, że w jej wnętrzu występuje silne zaburzenie pola magnetycznego.
W Puszczy Boreckiej na Mazurach działa Ośrodek Hodowli Żubrów. Największą atrakcją dla turystów jest możliwość obserwacji żubrów z obserwatorium. Początkowo zwierzęta mieszkały na wybiegach, ale po ucieczce do lasu postanowiono trzymać je na wolności w ich naturalnym środowisku.