Kanada: Kraj z największą ilością jezior na świecie

Choć bardzo trudno jest określić dokładną liczbę, szacuje się, że na świecie jest około dwóch milionów jezior. W Polsce znajduje się około 9000 jezior. Krajem o największej ilości jezior na świecie jest Kanada, która posiada prawie 20% wszystkich zasobów słodkiej wody na Ziemi. 60% światowych jezior znajduje się w Kanadzie!

Według danych dostarczonych przez rząd Kanady, w Kanadzie znajduje się 31 752 jezior większych niż trzy kilometry kwadratowe i 561 jezior większych niż 100 kilometrów kwadratowych. Ponadto istnieje duża liczba mniejszych, nieznanych jezior.

Pięć wielkich jezior Kanady

Położone między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi pięć wielkich jezior to:

  • Superior: największe i najdłuższe z nich wszystkich.
  • Ontario: Jezioro Ontario jest małe, ale bardzo głębokie. Wokół niego głównymi atrakcjami turystycznymi są miasta Hamilton i Toronto.
  • Michigan: drugie co do wielkości, o długości 307 kilometrów.
  • Erie: jest najmniejszy ze wszystkich pod względem objętości. Jest bardzo płytkie, więc zimą szybko zamarza, a latem gwałtownie się nagrzewa.
  • Huron: hydraulicznie połączone z jeziorem Michigan, brzegi jeziora Huron mają dużą liczbę piaszczystych plaż.

Jezioro Athabasca

Jezioro Athabasca zajmuje powierzchnię 7 850 kilometrów kwadratowych, o maksymalnej szerokości 50 kilometrów i maksymalnej długości 283 kilometrów. Wzdłuż południowej krawędzi jeziora znajdują się wydmy Athabasca Dunes, które sięgają od 400 do 1500 metrów i zostały wyznaczone jako park chroniony.

Jezioro Winnipeg

O średniej powierzchni 23.553 kilometrów kwadratowych, było częścią starożytnego jeziora lodowcowego Agaziz, zanim lodowce ustąpiły w Ameryce Północnej 10.000 lat temu. Jest najdłuższe w południowej Kanadzie i stanowi główne miejsce połowów.

Siedemdziesiąt procent powierzchni Ziemi pokrywa woda, stąd jej przydomek „błękitna planeta”. Jednak 97,5% wody to woda słona, więc tylko 2,5% to woda słodka. Z całej wody słodkiej 69,7% jest zamrożone w lodowcach lub na biegunach.

Wreszcie najbardziej niebezpiecznym jeziorem na świecie jest jezioro Boling na Dominikanie. Temperatura wody może przekraczać 90 stopni Celsjusza, a czasem strumieniom powietrza towarzyszy lawa.

Inne ciekawostki na temat Kanady znajdziesz w artykule: https://fajnewakacje.pl/8-rzeczy-ktorych-nie-wiedzieliscie-o-kanadzie